ПРОФЕСІЙНИЙ СТАНДАРТ АНТИКОРУПЦІЙНОГО УПОВНОВАЖЕНОГО ВНЕСЕНО ДО РЕЄСТРУ КВАЛІФІКАЦІЙ
Професійний стандарт «Уповноваженого з антикорупційної діяльності», який розробили фахівці Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), пройшов процедуру затвердження Міністерством економіки України та внесений до Реєстру кваліфікацій.
«Затвердження професійного стандарту допоможе створити умови для розвитку професії антикорупційного уповноваженого. Документ дасть змогу керівникам зрозуміти функціонал уповноважених, допоможе організувати їх професійне навчання та ефективно спланувати їхню роботу. Це важливий крок, і НАЗК продовжить працювати над посиленням інституту уповноважених», — зазначив керівник Департаменту запобігання та виявлення корупції Сергій Деркач.
Профстандарт детально описує наступний функціонал антикорупційних уповноважених:
організація та контроль антикорупційної діяльності в організації;
координація антикорупційної діяльності в інших органах, підприємствах, установах та організаціях, що належать до сфери управління (за наявності);
інформування та забезпечення обізнаності з питань додержання антикорупційного законодавства поміж працівників;
управління корупційними ризиками у діяльності організації;
запобігання конфлікту інтересів;
забезпечення декларування;
розгляд повідомлень про порушення вимог антикорупційного законодавства;
здійснення повноважень у сфері захисту викривачів.
Документ також визначає такі професійні компетентності антикорупційних уповноважених, як доброчесність, досягнення результатів, аналітичні здібності, комунікація та взаємодія.
Чому це важливо?
У короткостроковій перспективі профстандарт позитивно вплине на підвищення якості праці антикорупційних уповноважених. Адже він не лише визначає критерії оцінки їхньої роботи, але й декларує обов’язкові умови для якісного виконання антикорупційними уповноваженими своєї роботи.
До того ж профстандарт закладає фундамент для розвитку професійної освіти професіоналів у сфері протидії корупції. На основі положень стандарту НАЗК планує ініціювати розробку низки освітніх програм для підготовки антикорупційних професіоналів державного сектору.
Це стимулюватиме розвиток професії. Разом із появою стандарту підвищиться не лише експертність фахівців, але і зростатиме їх статус та значення у державному секторі.
Ознайомитись з професійним стандартом можна за посилання - https://cutt.ly/rOKC6M1
Міжнародний день боротьби з корупцією ⸻ як привід змінити країну на краще
Міжнародний день боротьби з корупцією (International Anti-Corruption Day) відзначається щорічно 09 грудня з ініціативи Організації Об’єднаних Націй.
За рішенням Генеральної Асамблеї ООН починаючи з 2004 року, щорічно 9 грудня відзначається Міжнародний день боротьби з корупцією, проголошений Генеральною Асамблеєю ООН (резолюція № A / RES / 58/4 від 21 листопада 2003 року).
Конвенція ООН з корупції була відкрита до підписання 9 грудня 2003 року в місті Меріда (Мексика).
Вона набула чинності в грудні 2005 року після її ратифікації 30 країнами. Україна ратифікувала конвенцію 18 жовтня 2006 року.
На сьогоднішній день Конвенцію підписали близько 140 держав і близько 80 - ратифікували.
Метою Конвенції є попередження і викорінювання корупції, заохочення і підтримка міжнародної співпраці і технічної допомоги у попередженні корупції і боротьбі з нею, зокрема вживання заходів щодо повернення активів.
Цей міжнародний договір передбачає заходи із запобігання корупції, покаранню винних, а також механізми міжнародної співпраці в боротьбі з нею. Він зобов’язує держави-члени проводити політику протидії корупції, схвалювати відповідні закони і засновувати спеціальні органи боротьби з цим явищем. Документ зобов'язує країни, які підписали його, встановлювати відповідальність за корупцію за законом. Карними вважаються хабарі, присвоєння бюджетних засобів і відмивання корупційних доходів. Згідно з одним із положень конвенції, необхідно повертати кошти до тієї країни, звідки вони надійшли в результаті корупції.
Згідно з Конвенцією ООН проти корупції (2003) та Конвенції Ради Європи про кримінальну відповідальність за корупцію (1999), корупція – це зловживання державною владою для одержання вигоди в особистих цілях, в цілях третіх осіб і груп, а також різні форми незаконного привласнення публічних коштів для приватного використання. Крім того, до корупційних явищ належить і непотизм (кумівство, сімейність).
ООН вважає, що корупція підриває економічний розвиток, ослабляє демократичні інститути і принцип верховенства закону, порушує громадський порядок і руйнує довіру суспільства, тим самим даючи змогу процвітати організованій злочинності, тероризму та іншим загрозам безпеки людини".
Щорічний обсяг хабарів оцінюється в один трильйон доларів. Світова економіка втрачає ще 2,6 трильйона доларів в зв’язку з корупційною діяльністю. Ці кошти складають більше п’яти відсотків глобального ВВП. За даними Програми розвитку ООН (ПРООН), в країнах, що розвиваються втрати, пов’язані з корупцією, перевищують обсяги офіційної допомоги на цілі розвитку в 10 разів.
Корупція - це серйозний злочин, яке підриває соціально-економічний розвиток у всіх суспільствах.
Жодна з країн, жоден регіон, жодне суспільство не володіють імунітетом від корупції.
Відповідно до частини четвертої статті 531 Закону України «Про запобігання корупції» обласна державна адміністрація забезпечує умови для повідомлень її працівниками про порушення вимог цього Закону України «Про запобігання корупції», зокрема. через спеціальну телефону лінію, офіційний веб-сайт, засоби електронного зв’язку.
Працівниками обласної державної адміністрації в межах повноважень та у відповідності до чинного законодавства вживаються та запроваджуються заходи щодо недопущення порушень законодавства та забезпечення інформування населення про діяльність облдержадміністрації.
Крім того, обласна державна адміністрація вже традиційно бере участь у заходах, спрямованих на обговорення чинного антикорупційного законодавства, напрацювання сталої практики його застосування, а також його удосконалення
До Всесвітнього дня боротьби з корупцією пропонуємо до Вашої уваги рубрику:
«Дев’ять цікавих фактів про боротьбу з корупцією у світі».
Цікавий факт №1.
Найменш корумповані країни світу: Данія, Фінляндія, Швеція і Нова Зеландія.
Цікавий факт №2.
За даними Світового банку кожного року у світі дають хабарів на суму - трильйон доларів США. Для порівняння, бюджет США на 2017 рік – 1,1 трлн доларів США.
Цікавий факт №3.
Кожна четверта людина у світі заплатила хабар за останні 12 місяців.
Цікавий факт №4.
Досвід боротьби з корупцією у Німеччині та Словаччині свідчить про ефективність залучення громадськості до боротьби з корупцією. Зокрема, відомство кримінальної поліції федеральної землі Нижня Саксонія впровадило прийом анонімних повідомлень від громадян про економічні злочини. За чотири місяці до цього спецпідрозділу, який складається з 9 працівників прокуратури та 33 поліцейських, надійшло 184 повідомлення. Карні справи було відкрито у 124 випадках, з яких 30% стосуються справ щодо корупції.
Цікавий факт №5.
За даними досліджень, країни з автократичними режимами більшкорумповані, ніж країни розвиненої демократії.
Цікавий факт №6.
Дослідження Світового Банку свідчать: боротьба з корупцією збільшує державні доходи в довгостроковій перспективі в чотири рази, а бізнес може розвиватися на три відсотки швидше.
Цікавий факт №7.
Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) вважає, що ліки та фармацевтичні продукти загальною вартістю 12,5 мільярда доларів вкрали або "втратили" через хабарництво, корупцію та шахрайство.
Цікавий факт №8.
Корупційними діями в освітній галузі в Європі та США вважаються не тільки хабарництво, але й фальсифікація, шахрайство, спотворення інформації, різноманітні порушення професійної етики (у тому числі сексуальні домагання), порушення контрактних умов, невмотивовані витрати, а також непотизм.
Цікавий факт № 9.
Десять засобів для боротьби з корупцією від Світового банку.
1. Корупція полягає не лише в хабарництві: люди, особливо бідні, страждають, коли марнуються ресурси. Ось чому так важливо розуміти різні типи корупції для розробки адекватних відповідей.
2. Сила народу: створити шляхи, які дадуть громадянам відповідні інструменти для залучення та участі в урядуванні - визначити пріоритети, проблеми та знайти рішення.
3. Зменшити бюрократизацію процесів: об'єднати офіційні та неформальні процеси, щоб змінити поведінку та стежити за прогресом.
4. Використовувати новітні технології для побудови динамічних і постійних обмінів між ключовими зацікавленими сторонами: урядом, громадянами, бізнесом, групами громадянського суспільства, засобами масової інформації, академічними колами тощо.
5. Постійно удосконалювати систему надання державних послуг, де необхідно поєднувати старі і нові моделі.
6. Підтримувати і координувати антикорупційні заходи з ринковими та соціальними силами.
7. Санкції мають значення: покарання за корупцію є найважливішою складовою будь-яких ефективних антикорупційних ініціатив.
8. Підтримувати громадян у протидії корупції на місцевому, національному, міжнародному та глобальному рівнях - відповідно до масштабів.
9. Залучати міжнародну допомогу, визначити шляхи використання міжнародних ресурсів для підтримки антикорупційної боротьби.
10. Втілення будь-якої стратегії повинно постійно контролюватися та оцінюватися, щоб переконатися, що вона відповідає актуальній ситуації.