![📌](/storage/app/sites/37/uploaded-files/1684324805617.jpeg)
Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини;
![📌](/storage/app/sites/37/uploaded-files/1684324805504.jpeg)
керівника розпорядника інформації або вищого органу;
![📌](/storage/app/sites/37/uploaded-files/1684324805735.jpeg)
суду.
![🏢](/storage/app/sites/37/uploaded-files/1684324805848.jpeg)
У
разі відмови у наданні запитуваної інформації чи порушення строків розгляду запиту, вчинення інших правопорушень у сфері доступу до публічної інформації – про це доцільно повідомити Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
![✅](/storage/app/sites/37/uploaded-files/1684324805132.jpeg)
Звертаючись до Офісу Омбудсмана, важливо пам’ятати, що заяви чи скарги повинні відповідати вимогам Закону України «Про звернення громадян».
![🔹](/storage/app/sites/37/uploaded-files/1684324805273.jpeg)
Звернення подаються в письмовій формі протягом року після виявлення порушення прав і свобод людини і громадянина.
![‼️](/storage/app/sites/37/uploaded-files/1684324805382.jpeg)
Звернення до Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини бажано направляти одразу після виявлення порушення прав і до пред’явлення позову до суду. У таких випадках можливо поновити порушені права без судового розгляду, що значно заощадить час та гроші.
![📝](/storage/app/sites/37/uploaded-files/1684324805974.jpeg)
Іншим дієвим способом захисту права на доступ до публічної інформації є подання скарги на рішення розпорядника інформації, його дій чи бездіяльності до керівника такого розпорядника чи до вищого органу.
![⚖️](/storage/app/sites/37/uploaded-files/1684324806077.jpeg)
Якщо жоден із наведених способів захисту права на доступ до публічної інформації не дав бажаного результату і права запитувача поновити не вдалось, доцільно звернутись із позовом до суду.