В українців здавна існує традиція підтримувати сиріт, допомагати їм, брати на виховання у сім’ї. І нині, у важкий час, в Україні багато малечі, позбавленої батьківського піклування і любові. А скільки знайдеться серед нас тих, хто готовий надати дах і харчі, поділитися теплотою і ніжністю із самотнім малям чи підлітком? Життя переконує, що найбільше можливостей для реалізації своїх здібностей і талантів,
збереження фізичного та психічного здоров’я, здобуття якісної освіти, розвитку навичок, догляду за собою і ще багато чого мають діти, які виховуються в сім’ях.
Про вказане та про інші важливі питання щодо влаштування дитини до прийомної сім’ї обговорили сьогодні, 9 серпня, на засіданні «круглого столу», який відбувся із ініціативи начальника служби у справах дітей Чортківської РВА Василя Корнака та спільно із спеціалістами служби у справах дітей, відділом з гуманітарних питань адміністрації та представниками місцевого самоврядування.
Зазначимо, що дитячі будинки, інтернатні заклади - перевірені часом форми виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Однак далеко не в усьому вони виправдовують своє безпосереднє призначення. Отож, набувають розвитку альтернативні форми - прийомна сім’я, дитячий будинок сімейного типу.
До слова, у Чортківському районі належно функціонує п’ять прийомних сім’ей.
Прийомна сім’я – це сім’я або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, маючи рідних дітей, що добровільно за плату взяла на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. У разі утворення прийомної сім’ї прийомні батьки беруть за плату прийомних дітей на власну житлову площу за наявності відповідних санітарно-гігієнічних та побутових умов (належного стану житлового приміщення, необхідної житлової площі, належного санітарного стану, наявності необхідних меблів, побутової техніки та інших предметів тривалого вжитку, наявності умов для проживання, виховання та розвитку дитини).
Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування перебувають у прийомній сім’ї до досягнення 18-річного віку, а в разі продовження навчання у професійно-технічному, вищому навчальному закладі I-IV рівня акредитації – до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів. При цьому зв’язки з біологічними батьками та іншими родичами не перериваються, якщо, звичайно, вони не суперечать інтересам дитини.
Влаштування дітей у прийомну сім’ю проводиться з урахуванням віку прийомних батьків та дітей, щоб на час досягнення обома прийомними батьками пенсійного віку всі прийомні діти досягли віку вибуття з прийомної сім’ї. У разі досягнення пенсійного віку одним з прийомних батьків час перебування дітей визначається за віком молодшого з батьків. В окремих випадках за згодою сторін прийомна сім’я може функціонувати і після досягнення прийомними батьками пенсійного віку, але не більше, ніж протягом п’яти років.
На яку підтримку держави можуть розраховувати прийомні сім’ї?
Згідно із затвердженим Кабінетом Міністрів України Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення прийомним батькам за надання соціальних послуг у прийомних сім’ях за принципом «гроші ходять за дитиною» фінансове забезпечення призначається одному з прийомних батьків. Розмір соціальної допомоги на кожну дитину залежно від її віку становить два прожиткові мінімуми. За прийомними дітьми зберігається статус дітей – сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та всі пільги, що гарантовані законодавством. Крім того, прийомні батьки, як винагороду за свої шляхетні дії, а саме: виховання нерідних юних громадян, щомісяця отримують від держави 35 відсотків суми, яка виплачується для забезпечення потреб цих дітей. Крім матеріальної, держава надає й інші види послуг таким сім’ям.
За детальнішою інформацією щодо створення прийомної сім’ї чи дитячого будинку сімейного типу звертайтесь до служби у справах дітей Чортківської районної військової адміністрації та безпосередньо до її начальника служби у справах дітей Чортківської РВА Василя Корнака.