Шевченківські дні 9-10 березня
опубліковано 09 березня 2022 року о 00:11


Борітеся – поборете, Вам Бог помагає! За вас правда, за вас сила і воля святая!

Кожен вірш Кобзаря сприймається так, ніби написаний був у сьогоденні. І у тому він - Геній. Шевченко мріяв про вільну, багату єдину Україну. Справді, немає у світовій історії аналогу, коли день народження поета відзначається як день національного усвідомлення та національної єдності. Саме 9-10 березня мешканці Чортківщини та усієї України збираються в одну українську родину для того, щоб віддати шану та вкотре схилити голови перед провісником нового життя, народним Пророком Тарасом Шевченком.

Цього року Україна відзначає 208 річницю з дня народження великого українського поета. Споконвіку щедрою і благословенною була українська земля, бо на ній народжувалися люди, перед генієм котрих схиляється світ. І найперший серед них — Тарас Шевченко, велетень духу і співець народної свободи.

Тарас Шевченко - поет, драматург, прозаїк, мислитель, історик, етнограф, фольклорист, який залишив велику образотворчу спадщину-понад тисячу творів.

Життя і творчість основоположника української література Тараса Шевченка хоч і детально вивчається у школі, але з часом це забувається. Тому пропонуємо декілька важливих фактів із його біографії:

1. Тарас Шевченко походить із козацько-бойківської родини. Прапрадід поета по батьковій лінії був кошовим писарем у козаків. А матір Катерина Бойко походила з бойківської родини, яка проживала на Прикарпатті і потім згодом переїхала у Моринці на Черкащину.

2. Навесні 1838 року російський художник Карл Брюллов намалював портрет Василя Жуковського і розіграв картину у лотерею. Виручені кошти, а це 2500 рублів, Брюллов сплатив Павлу Енгельгардту та викупив Шевченка із кріпацтва. Це якби загальновідомий факт. Але не всі учасники лотереї внесли гроші, які так щедро пообіцяли під час розіграшу. Відтак, Брюллов був змушений докласти свої кошти, щоб викупити талановитого поета і художника із кріпацтва.

3. Першими учителями Шевченка були сільські дяки Павло Рубан, Василь Губський, Петро Богорський тощо. Втім, якість освіти, яку вони дали поетові, виявилася досить високою про що свідчать успіхи Шевченка під час навчання Академії мистецтв Петербурга та в університеті міста Вільно.

4. Тарас Шевченко є автором 231-го поетичного твору та одного драматичного – п’єси “Назар Стодоля”. У доробку Шевченка як художника числиться 835 художніх творів (картини, гравюри), які збереглися до наших днів. Ще близько 300 художніх робіт вважаються втраченими.

5. “Хлопчик-сирота, ділиться з собакою милостинею під тином” – це перша самостійна олійна картина Тараса Шевченка. За неї він отримав срібну медаль другого ступеня в Академії мистецтв Петербурга.

6. Радянська пропаганда намагалася зобразити Шевченка атеїстом – постійно акцентувалася увага на зневірі поета в існуванні Бога. Втім, слово “Бог” у “Кобзареві” 1840 року видання зустрічається 630 разів. Під час заслання старообрядці, які познайомилися з поетом, вважали його мучеником за віру.

7. Калина – символ України у своєму “Кобзарі” Шевченко вжив це слово 385 разів. Загалом же у своїх творах він згадував про калину 965 разів.

8. У творчому доробку Шевченка є і, як мінімум, одна карикатура. Під час перебування на засланні в Раїмському укріпленні жіноче товариство складалося лише з двох осіб – попадя та 19-річна донька місцевого чиновника. Після отримання зарплатні офіцери гарнізону та чиновники вдавалися до масових пиятик. А після п’янства усі по черзі ходили освідчуватися в коханні до 19-річної дівчини. Відтак, Шевченко намалював карикатуру, на якій зобразив батька дівчини у позі боксера з лопатою у руках, погрожуючи при цьому усім залицяльникам, котрі вишикувалися в черзі до доньки.

9. Тарас Шевченко брав участь у двох географічних експедиціях – Каспійській та Караутській. У 1848-49 рр. він провів у морських походах сумарно 205 днів. За результатами дослідницької роботи ряд учасників експедиції були нагороджені орденами святої Анни, а Шевченкові дісталася лише зарплатня у розмірі 5 рублів сріблом.

Сам же поет походи по морю згадував з неприхованою відразою – погані побутові умови, непридатні їжа та вода, постійний мокрий одяг ще більше додали проблем зі здоров’ям, яке і так було підірване після 10-річного перебування у солдатах.

10. Тарас Шевченко займає перше місце у світі за кількістю пам’ятників, встановлених діячеві культури. Загалом їх у світі 1384, з яких 1256 – в Україні та 128 – за кордоном. Цікаво, що найбільше пам’ятників встановлено на Прикарпатті – станом на 2014 рік на Івано-Франківщині було 211 пам’ятників Кобзареві.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux